Terapia pedagogiczna

Jolanta Drankowska


TERAPIA PEDAGOGICZNA DLA DZIECI Z TRUDNOŚCIAMI UCZENIA SIĘ

Terapia skierowana jest dla dzieci, które mają trudności w nauce czytania i pisania. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, z dużą dawką poczucia humoru i luzu. Ważne jest dla mnie, aby dzieci miały poczucie sukcesu i akceptacji.

Celem terapii jest rozwój poznawczy, usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej, poprawa koncentracji i motywacji, a także zbudowanie bezpiecznej, cieplej relacji, dzięki, której dzieci mogą uczyć się w poczuciu akceptacji i spokoju.

Pragnę pokazać dzieciom, że popełnianie błędów jest naturalne, aby lepiej znosiły porażki, a przede wszystkim doceniały siebie, swoje starania i postępy w nauce.

Terapia dostosowana jest do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci, a także ich zainteresowań.

W przebiegu nauki bardzo cenna jest dla mnie współpraca z rodzicami, zachęcam do cyklicznych konsultacji.

TERAPIA ZAJĘCIOWA DLA DZIECI I NASTOLATKÓW

Celem terapii zajęciowej jest zaangażowanie dziecka / nastolatka w działanie, które aktywizuje, usamodzielnia i zwiększa poczucie satysfakcji z życia. Rodzaje terapii zajęciowej, to: ergoterapia, arteterapia i socjoterapia.

W ramach ergoterapii rozwijane są umiejętności manualne w zależności od możliwości i zainteresowań dziecka. Wykorzystywane metody, to m.in.: ceramika, krawiectwo, hafciarstwo, plastyka, technika.

Arteterapia to terapia przez sztukę. Jej celem jest wyrażenie siebie, poprzez działania artystyczne. Uczestnicy arteterapii w bezpieczny sposób za pomocą kolorów, kształtów, ruchu, dźwięku mogą opowiedzieć o sobie w sposób symboliczny. Młodzi ludzie mają możliwość pobyć ze swoimi emocjami, zobaczyć je i nazwać, mają możliwośc eksplorowaania siebie, rozwijania wrażliwości i kreatywności. W arteterapii liczy się twórczy proces kreacji. Samo zanurzenie się w tworzeniu bez ocen i oczekiwań daje uczucie ulgi i uwolnienia.

Socjoterapia, to zajęcia grupowe, których celem jest rozwój umiejętności społecznych, integracja z grupą, nauka adaptacyjnych zachowań, rozwijanie inteligencji emocjonalnej i empatii. W ramach socjoterapii prowadzę trening umiejętności społecznych z ludoterapią i choreoterapią.

TERAPIA ROZWIJAJĄCA KOMPETENCJE EMOCJONALNO-SPOŁECZNE

Celem terapii jest pomóc młodej osobie w odkryciu swoich talentów, zrozumieniu co jest dla niego ważne i realizowaniu swoich wartości w codziennym życiu poprzez zaangażowane działanie i osiąganie celów.

Podczas terapii dziecko / nastolatek odkrywa, kim jest i co jest dla niego ważne, zauważa swoje talenty i wartości.

Poznaje zależność między myślami, emocjami i zachowaniem, techniki uważności, a także rozwija akceptację i życzliwość w stosunku do samego siebie.

A wszystko po to, aby młody człowiek miał odwagę podejmować działania zgodne z jego wartościami i czuł większą satysfakcję i zadowolenie ze swojego życia. 

Terapia opiera się na Terapii Akceptacji i Zaangażowania, Metodzie Dam Radę (opartej na Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach), elementach Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu, a także odkrywaniu Talentów Gallupa.

Pracuję z dziećmi i młodzieżą ze Spektrum Autyzmu, z Wysoką Wrażliwością, niepełnosprawnością oraz z dziećmi z trudnymi zachowaniami.


o mnie

Nazywam się Jolanta Drankowska i jestem magistrem pedagogiki specjalnej. Pracuję z dziećmi i młodzieżą, która potrzebuje wsparcia w pokonywaniu trudności w sferze poznawczej, emocjonalnej i społecznej.

Podczas terapii koncentruję się głównie na mocnych stronach dziecka, talentach i potencjałach, aby budować w dzieciach poczucie sprawstwa i samoakceptacji. Celem mojej pracy jest nieść wsparcie i spokój na drodze rozwijania nowych umiejętności i samopoznania.

W pracy z dziećmi i rodzicami niezwykle ważne jest dla mnie stworzenie ciepłej relacji, aby zarówno dziecko jak i rodzice czuli się zrozumiani i akceptowani.

Pracuję z dziećmi i młodzieżą ze Spektrum Autyzmu, z trudnościami w uczeniu się, z Wysoką

Wrażliwością oraz z dziećmi z trudnymi zachowaniami oraz z rodzicami.

Emocje

Mowa ciała

Jak emocje wpływają na odczucia w ciele? Kiedy mamy ochotę skakać i tańczyć, a kiedy wolimy się skulić i schować? Która emocja sprawia, że mięśnie się napinają, czujemy gorąco lub zimny dreszcz?

Mimika twarzy

Jak zmienia się nasza twarz, kiedy czujemy radość, smutek, złość, strach? Jak wyglądają nasze oczy, brwi, usta? Czy zmienia się kolor naszej skóry, czy mięśnie zaciskają się, czy rozluźniają. Czy czujemy gorąco, a może oblewa nas zimny pot?

Sytuacje

W jakich sytuacjach czuję strach, radość, smutek, złość? Czego potrzebuję i co mogę zrobić w danych sytuacjach?

Powiadomienia o nowościach na e-mail

Z emocjami za pan brat!

Znajomość emocji, zrozumienie ich i zaakceptowanie pomaga ludziom radzić sobie z emocjami.

Wszystkie emocje są neutralne, stanowią pewną informację o nas samych i zaistniałej sytuacji. Unikanie i wypieranie emocji tworzy opór i utrudnia uwolnienie się od nich.

Natomiast kiedy z pełną akceptacją przyjmujemy emocje i słuchamy tego, o czym chcą nas poinformpować, znacznie łatwiej jest je odpuścić i pozwolić odejść.

Inteligencja emocjonalna to umiejętność zauważania pojawiających się emocji, rozumienia ich, wysłuchania, ale nie działania pod ich wpływem. To umiejętność uwalniania się od emocji.

Empatia natomiast to umiejętność wyczuwania emocji innych ludzi, rozumienia jak inni czują się w danym momencie i w danej sytuacji.